Шкала калу

10th Липень , 2018

Цікаво, який кал вважається “нормальним”? 

Якщо спорожнення Вашого кишечника відбувається не регулярно, або Ваші фекалії маютьнезвичний колірчи консистенцію, це може вказувати на проблеми з Вашим здоров’ям.

Частота випорожнень, колір, форма, розмір та консистенція Вашого калу можуть багато розповісти Вам про здоров’я всього тіла.

Наприклад, зелений кал – поширена проблема у дітей та деяких дорослих, які страждають на діарею, – може свідчити пропогане засвоєння їжі Вашим організмом. Закреп може бути пов’язаний з поганимхарчуванням, в якому бракує клітковини, великою кількістю стресу або з гормональними змінами (менструальний цикл або вагітність).

Нижче ми розглянемо детальніше, як повинен виглядати нормальний кал, як часто Ви повинні ходити в туалет по-великому, та що можуть сказатипро Ваше здоров’я запах і колір Вашого стільця.

Що таке нормальний кал?

Кал- це рештки їжі, які виводяться з кишечника після того, як їжа перетравилася. Іншими словами, кал- це природній спосіб вилучення відходів і токсинів з організму, після того як він поглинув всі корисні речовини, спожиті разом з їжею. Дефекація – це ще один термін, що означає виділення фекалій з організму.

Скільки разів на день я повинен спорожнювати кишечник?

Часта або навпаки дуже не часта дефекація є ознакою порушення здоров’я. Більшість експертів стверджують: якщо спорожнення кишечника відбувається кілька разів на тиждень або більше трьох разів на день, то це є ознакою порушення роботи кишечника.

Кількість актівдефекації на день коливається від людини до людини, тому немає жодного конкретного числа, яке вважається повністю “нормальним”. Однак, більшість фахівців погоджуються з тим, що випорожнення кишечника має відбуватися як мінімум один раз на день. Менша частота випорожнень вказує на закреп. Для однієї людини може бути нормальним сходити в туалет два рази на день, а для іншої людини – один раз на день. Насамперед, важливо переконатися, що частота випорожнень не змінюється з дня на день. Це показує, що таке “нормальні” випорожнення для Вашогоорганізму, і підказує Вам, коли в організмі щось починає працювати не так.

Як має виглядати кал?

Брістольська шкала форми калу була розроблена в Великобританії невеликою групою гастроентерологів з Брістольського університету. Вона призначена для наглядного опису калу, який знаходиться в туалетній воді дефекації. В різних категоріях таблиця пояснює взаємозв’язок між фізичними характеристиками калу і часом його перебування в товстій і прямій кишці.

Дана таблиця корисна для тих, хто хотів би визначити стан свого кишечника. Проте, це є загальний показник, тому він не може бути абсолютним діагностичним інструментом. Однак, вінможе скоординувати Вашінаступні дії. Нижче наведена таблиця і аналіз, для використання в домашніх умовах.

Як проаналізувати Ваш кал:

Тип 1. Кал з’являється окремими, жорсткими грудочками, схожими на горіхи. Кал 1-го типу залишається в товстому кишечнику найдовший проміжок часу; вірна ознака того, що Ви страждаєте закрепом; найбільш поширений тип калу.

Тип 2. Кал схожий на ковбаску, але округлу. Це вказує на токсичний закреп і необхідність очищення кишечника.

Тип 3 (нормальний). Кал виходить також схожий на ковбаску, але з тріщинами на поверхні.

Тип 4 (нормальний). Кал гладкий і м’який в формі ковбаски або змії.

Тип 5.  Кал утворює форму м’якої краплі з чіткими краями, легко проходить через травну систему. М’яка діарея може вказувати на можливий ризик захворювання кишечника. Також вказує на те, що у Вас в організмі токсини і потрібне регулярне очищення кишечника.

Тип 6. Кал у вигляді шматків з рваними краями. Такий кашоподібний кал вказує на діарею; також вказує на те, що у Вас в організмі токсини і потрібне регулярне очищення кишечника.

Тип 7. Кал в основному рідкий без твердих шматків. Швидко проходить через товстий кишечник; свідчить про сильну діарею в результаті вірусної або бактеріальної інфекції. Необхідно якомога швидше звернутись до лікаря.

Чи знаєте Ви?

Існує багато пояснень порушення роботи кишечника і тому важливо знати про зміни, які відбуваються в Вашому кишечнику і як довго вони тривають. Якість дефекації може вказувати на декілька причин, включаючи наступні:

Дійсно смердючий кал – може виникнути внаслідок надмірного вживання тваринних білків

Протухлий, смердючий і не проходить – значить, що Вам обов’язково потрібно провести очищення кишечника.

Присутність слизу – може вказувати, шо Ви поглинули надто велику кількість нездорової їжі або індивідуальних алергенів.

В загальному, Брістольська шкала форми калу може вказувати на наступне:

  • Регулярний стілець Типу 3 і 4, випорожнення відбувається 1-2 рази на день
  • На закреп вказує кал Типу 1 і 2
  • На діарею вказує кал Типу 5,6 або 7

Яка тривалість нормального випорожнення?

Здорове випорожнення не викликає болю, при цьому кал розділяється на декілька маленьких шматків; це не займає дуже багато часу і багато сил.Процес випорожнення має бутидостатньо легким і Ви повинні відчувати, що очистили Ваш кишечник, як тільки Ви закінчите. Весь процес не повинен займати більше декількох хвилин для більшості людей, або в ідеалі ще коротше.

Якщо Ви напружуєтесь занадто сильно, відчуваєте тиск і біль при проходженні калу-це не нормально. Кал не повинен спричиняти занадто великого тиску або печіння, кровоточити або забирати багато зусиль. Якщо Вам доводиться дуже наполегливо тужитись і Ви помічаєте кров, то, ймовірно, виникає геморой.

Якщо Ваш кал, або надмірно водянистий, або дуже важкий і важко виштовхується, це ознака того, що у Вашому травному тракті є якісь проблеми. Діарея спричиняє виникнення надмірно м’яких або водяних фекалій і може бути небезпечною, якщо триває довгий час, оскільки це зневоднює і послаблює організм.Внаслідок діареї кал може ставати зеленуватого кольору.

Що це означає, коли Ви відчуваєте біль у шлунку і Ваш кал зелений? Причини діареї та зеленого калу можуть бути дуже різні, але найчастіше основною причиною є дегідратація, вірусний шлунковий грип чи інфекція, викликана шкідливими паразитами або бактеріями.

Понос та несподіване бажання дефекації також можуть бути викликані певними ліками або захворюваннями, такими як:

  • чутливість до глютену або целіакія (алергія на глютен);
  • непереносимість лактози (алергія на молочну їжу);
  • запальні захворювання кишечника, такі як хвороба Крона та виразковий коліт;
  • синдром дірявого кишечника.

Ось чому дуже важливо сходити до лікаря, якщо у Вас постійно виникає діарея.

Закрепи, з іншого боку, класифікуються нечастими, як правило, болісними дефекаціями. Багато людей страждають від постійного хронічного закрепу– насправді, це одна з найбільш відомих проблем.

Закреп також може супроводжуватися іншими травними симптомами, такими як метеоризм (гази), біль у животі, роздуття живота та втрата апетиту. Це може бути викликано багатьма різними чинниками, залежно від індивідуума.

Колір і запах калу- що вони означають для вашого здоров’я?

Факти про колір калу:

Колір стільця визначається тим, що Ви їсте, і кількості жовчних ферментів, які виробляє Ваш організм. Жовч- це жовто-зелена рідина, яка в основному допомагає перетравити жири у Вашому раціоні. Це може змінити колір Вашого калу під час процесу травлення через те, як ферменти впливають на пігменти у вашому стільці.

Колір нормального калу , як правило, повинен бути від середньо- до темно-коричневого кольору. Кал чорних, сірих, жовтих, білих або червоних кольорів може свідчити про те, що в організмі є серйозний збій. Якщо Вас турбує зелений кал разом з іншими симптомами, такими як болі в животі та діарея, це також становить проблему.

Зелений кал іноді може стати поширеною проблемою серед дітей і, меншою мірою, дорослих. Чому Ваш кал зелений, і які проблеми зі здоров’ям може викликати зелений кал? Якщо Ви нещодавно з’їли щось зелене, зелені кольори у калі можуть означати, що їжа просувається через Ваш травний тракт дуже швидко.Це може означати, що Ви починаєте страждати на діарею або не споживаєте достатньо клітковини, щоб сповільнити перехід їжівниз по Вашому травному тракту.

Які продукти харчування можуть дати Вам зелений кал? До них відносяться зелені листові овочі, такі як шпинат або капуста, соки овочів, чорниця, фісташки, зелені харчові порошки, продукти, що містять зелене забарвлення, а також іноді добавки заліза.

За винятком зеленого калу, є й інші причини, через які Ви можете мати нестандартнізабарвлення стільця. Наприклад, у Вашому стільці можуть бути присутні кров або слиз.

Чорний кал зазвичай є ознакою того, що Ви можете мати внутрішню кровотечу. Якщо Ваш кал чорного кольору більше 2-3 разів підряд, Вам терміново необхідно проконсультуватися з лікарем.

Червоний або фіолетовий кал можуть вникати, якщо Ви їсте багато овочів насичених кольорів, таких як буряк. Але якщо Ваш калзабарвлений, і Ви не можете пов’язати це з будь-якою їжею, яку Ви нещодавно з’їли, простежте скільки днів це триває і проконсультуйтеся з лікарем.

Кров в калі може стати причиноюповністю чорного калу або проявлятися вкрапленнями яскраво-червоної крові в калі, що може бути симптомом кровотечі з ануса (ректальна кровотеча). Хвороби, що спричиняють кров в калі: кровотеча виразки шлунку, гастрит, анальні тріщини, ішемія кишечника, дивертикульоз, геморой (часто є причиною яскраво-червоного калу), інфекція в кишечнику, запальні захворювання кишечника, поліпи або рак в товстій кишці або тонкому кишечнику.

Кал сіруватого або жовтого кольору зазвичай є ознакою того, що слиз проникає у Ваш стілець. Скоріш за все Ви маєте проблеми з печінкою або жовчним міхуром, оскільки печінка відповідає за вироблення жовчі, що дає калу сірувато-жовтий відтінок.

Які є причини слизу в калі? Вони можуть включати: хворобу Крона, виразковий коліт і навіть колоректальний рак. Невелика кількість слизу у Вашому калі не є причиною хвилюватися або ознакою серйозної проблеми, але наявність великої кількості слизу в калі вже є не нормальним явищем. Якщо Ви помічаєте слиз і кров у вашому калі, відчуваєте болі в животі та маєте діарею, і ці всі симптоми відбуваються одночасно, Вам слід звернутися до лікаря.

Факти про запах калу:

Хоча це може здатися неприємним, “смердючий” запах калу насправді не є чимосьпоганиміне свідчить про поганий стан здоров’я. Кал має такий запах через токсини, які він допомагає вивести з Вашого тіла і через бактерії, задіяні в слизовій кишечника. Не існує ніякого специфічного запаху калу, який вважається “нормальним”. Знову ж таки, важливо стежити за тим, щоб Ваш запах калу був звичайнимі незмінним для Вас.

Якщо Ви помітите раптову зміну запаху Вашого калу- від “не дуже сильного” до “дуже, дуже смердючого” – це може бути ознакою того, що щось серйозне відбувається у Вашому кишечнику. Якщо запах триватиме протягом декількох днів, то варто звернутись до лікаря, який може рекомендувати колоноскопію, якщо це необхідно.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *