Здорова вага

2nd Вересень , 2018

Для сучасного західного суспільства худорлявість є ознакою здоров’я людини, адже традиційно значна частина населення того регіону страждає від надмірної ваги. У той же час, повноту та ожиріння рівняють під одру мірку.

Варто пам’ятати, що худорлявість та надмірна вага можуть по-різному впливати на здоров’я. Традиційно худенькі люди, на нашу думку, зазвичай слабкі, постійно сумні, а повненькі часто переповнені енергією та радістю.

Дослідження показують, що зовнішні відчуття часто корелюють із фізіологічними маркерами, які науковці використовують як показники внутрішнього здоров’я.

Для здоров’я організму найбільш важливою є не маса тіла або її похідні (індекс маси тіла), а співвідношення жирової маси до м’язової і локалізація жирової тканини на тілі.

Традиційні ознаки «здорової» ваги

На мою думку, кожній людині варто дізнатися, які показники традиційно використовують для вимірювання маси тіла.

Однією з найпопулярніших є вага, більш близькою до неї є індекс маси тіла, який визначає співвідношення ваги до росту людини.

Але сучасні дослідження свідчать про неспроможність вимірювання ваги та індексу маси тіла для повноцінного висновку про стан здоров’я людини.

Одне з таких досліджень опубліковане в Міжнародному Журналі Ожиріння. Автори проекту проаналізували масу тіла як оцінку здоров’я більше сорока тисяч респондентів. Для визначення стану здоров’я учасників виділено 6 показників, серед них – артеріальний тиск, рівень холестерину, С-реактивний білок тощо.

Дослідники виявили, що 47 % учасників, які потрапили у категорію «Надмірна вага і ожиріння», за 5 показниками виявилися здоровими. У той же час, 31 % людей із «нормальною» вагою (ІМТ 25 і менше) потрапили до категорії «Нездорова людина» за 2 і більше показниками.

Деякі експерти вважають обрані для дослідження показники невдалими для повноцінного визначення стану здоров’я, а результати дослідження змушують замислитися. Проте всі дійшли до одного висновку: можна бути повною, але повністю здоровою людиною.

Композиція тіла і здоров’я

Які ж фактори композиції тіла свідчать про здоров’я чи ризик розвитку захворювання?

Співвідношення жиру до м’язової маси

Як відомо, одним із найцінніших активів для здоров’я є м’язова тканина. Уже після 30-ліття щороку людина втрачає близько 2 % м’язової маси, яка, у свою чергу, надзвичайно важлива, бо:

 • визначає, скільки енергії виробляє та спалює організм, використовуючи велику кількість мітохондрій – клітинних органел, які виробляють енергію;
 • впливає на гормональне здоров’я та метаболізм (наприклад, підвищує чутливість до інсуліну, вироблення гормону росту тощо);
 • певною мірою визначає здоров’я кісток та ризики розвитку остеопорозу;
 • є надзвичайно важливим енергетичним ресурсом для інших органів.

На жаль, немає універсального співвідношення м’язової тканини до жирової, оскільки всі люди різні. Важливо пам’ятати, що для чоловіків життєво необхідний жир становить від 2 % до 5 %, а для жінок – від 10 % до 13 % маси тіла. Однак це мінімальна величина, а не норма. Вказане співвідношення трапляється найчастіше під час виступів у професійних бодібілдерів.

Як Ви помітили, для жінок характерна більша потреба в жирі. Це залежить від потреб репродуктивної функції. Адже жирові накопичення захищають плід від голоду, а також накопичують та передають у спадок життєво необхідні жирні кислоти Омега-3. Рівень цих кислот у матері впливає на когнітивне здоров’я дитини.

З урахуванням важливої ролі жиру для благополуччя потомства найбільш фертильними є не худі жінки, а, як Ви вже здогадалися, зі здоровою повнотою.

Відомий психолог, нутриціолог Стефані Рупер, який працює з харчовими відхиленнями, автор блогу «Paleo for Women», у статті про психологічні особливості втрати ваги для жінок наводить результати досліджень про те, що найбільш сприятливим для здоров’я і довголіття жінок і їх потомства є рівень жиру в межах 25 % – 29 % від маси тіла.

У сучасному суспільстві такий відсоток жирової маси дуже часто вважають надмірною вагою. На жаль, це призводить до певного соціального тиску на жінку, накладає відбиток на її імідж. Варто пам’ятати: якщо відсоток жиру в організмі нижчий від 20 % – це приводить до порушень репродуктивної функції, розвитку психологічних проблем, формування харчових залежностей, порушення функції щитовидної залози, проблем зі шкірою, волоссям.

Стефані Рупер наводить цікаві приклади: оптимальний відсоток жирової тканини для репродуктивного здоров’я жінки значною мірою визначається композицією тіла у віці статевого дозрівання.

Саме такої композиції намагається дотримуватись головний мозок за допомогою гормональної системи (гормонів естрогену і лептину) у більш зрілому віці. Дуже часто після значного зниження ваги порівняно з юнацьким віком при відносно здоровому співвідношенні жиру до м’язової маси страждає репродуктивна функція, оскільки організм сприймає втрату звичного жиру як певну небезпеку.

Виміряти відсоток жирової маси з точністю досить складно та дорого. Фахівці рекомендують лише один вихід – електричний біоімпедансний аналіз складу тіла.

Локалізація жиру на тілі, співвідношення об’єму талії до об’єму стегон

Розташування на тілі жирових відкладень є вирішальним фактором для здоров’я. Найнебезпечнішим є вісцеральне відкладення жиру – в області талії, навколо внутрішніх органів.

Такий тип жиру сіє паніку по всьому організмі за допомогою запальних молекул. Також саме він є джерелом хронічних внутрішніх запальних процесів. Сучасна медицина одноголосно визначає їх основою розвитку всіх хронічних захворювань.

Скупчення жиру в області талії худої людини свідчить про високий ризик передчасної смерті та розвиток хронічних захворювань. Вимірюють жирову масу співвідношенням об’єму талії до об’єму стегон. На думку ВООЗ, небезпечним є показник від 0,85 для жінок та 0,9 для чоловіків.

Сара Готфрід у книзі «The Hormone Reset Diet» наводить інші цікаві співвідношення об’єму талії і стегон:

 • 8 або менше – у Вас форма «груші» і низькі ризики розвитку хронічних захворювань;
 • 81 – 0.85 – у Вас форма «авокадо» і середній ризик розвитку хронічних захворювань;
 • 86 або вище – у Вас форма «яблука» і підвищений ризик розвитку хронічних захворювань.

Цікаві статистичні висновки наводять автори дослідження про те, який показник допомагає краще прогнозувати майбутнє здоров’я – індекс маси тіла або співвідношення об’єму талії і стегон. Виявляється, високі показники співвідношення об’єму талії і стегон свідчать про вищі ризики для здоров’я, порівняно із високим індексом маси тіла. Так, у молодої людини з індексом маси тіла 22 % (не вважається надмірною вагою) і жиром навколо талії ризики передчасної смерті на 87 % вищі, ніж у жінки цього віку із правильним співвідношенням об’єму талії і стегон.

Худорлявість та ожиріння

Для сучасного суспільства притаманний новий тип людини – худорлявість з ожирінням. У таких людей відсутня надмірна вага (співвідношення ваги та індексу маси тіла), але наявне ожиріння (співвідношення жиру до м’язової маси).

Результати дослідження свідчать про те, що близько половини населення США із «нормальною» вагою страждають від ожиріння.

Худорляві люди з ожирінням більш схильні до розвитку діабету, серцево-судинних захворювань, запальних процесів. Найчастіше ожиріння діагностують худорлявим жінкам. Лікарі вважають, що причиною розвитку остеопорозу у жінок країн Заходу є дефіцит м’язової маси як результат відсутності силового навантаження, що вкрай необхідне для збереження міцності кісток.

Ознаки ожиріння худорлявих людей:

 • обвислі трицепси;
 • запалі сідниці;
 • загальний слабкий м’язовий тонус, часто целюлозна шкіра;
 • скупчення жирової тканини в області талії, незважаючи на загальну худорлявість;
 • крихкі кістки, остеопороз.

Як зарадити розвитку ожиріння?

Усі люди – різні, різними також є схильності до накопичення жиру, реакції на стимули з навколишнього середовища.

Ми не станемо гіршими лише через одну банальну думку, коли вважаємо себе некрасивими порівняно з моделлю, яка на сторінці глянцевого журналу.

Якщо Ви дуже прагнете схуднути, подумайте, чи знаєте, що стоїть за цим бажанням?

Проаналізуйте, чи є композиція Вашого тіла ризиком для здоров’я? Чи наявне скупчення жиру в області талії та дефіцит м’язової маси? Не обмежуйтесь одним вимірюванням ваги – скористайтеся підрахунком співвідношення об’єму талії до стегон, виміряйте відсоток жирової тканини.

Окрім цього, пам’ятайте, що отримані величини не лише інформують про стан здоров’я, а дозволять побачити прогрес.

Якщо Ви здорові та повні енергії, але все-таки маєте кілька зайвих кілограмів, подумайте, чому? Що зміниться, якщо втратите їх? Чого очікуєте від результату?

Якщо хочете отримати від результату позитивні емоції, любов, визнання, повагу, подумайте, яким саме чином втрата зайвих кілограмів зможе Вам це дати? Чи зможе? Чи існують інші способи отримати ці емоції?

У будь-якому випадку любіть себе вже зараз, поважайте своє тіло, вивчайте фізіологію та психологію, в яких закладено еволюційну мудрість мільйонів років.

Відчуйте своє тіло, послухайте, що воно намагається сказати. Це більш конструктивний і стійкий підхід, ніж війна, яку оголошують мільйони жінок своєму тілу. Пам’ятайте: у кожній війні є жертви.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *